Za prvi FLITOV web interwiev odabrali smo, a koga bi drugog nego Danijela Zezelja. U svijetu devete umjetnosti Danijel je poznat kao veliki i neumorni radnik. Bez obzira radi li stripove o super junacima ili kakav autorski album namjenjen europskoj publici njegov zaštitni znak je bio i ostao kvaliteta. Iako vec duze vremena pratim njegov rad, svaki puta kada razgovaramo iznenadi me hrpom novih projekata, tako je bilo i ovaj puta.


1. Ti si trenutno najproduktivniji hrvatski strip autor. Koliko si do sada uopce objavio albuma i u kojim sve zemljama?

Ne znam tocno, jer neki albumi se ponavljaju, izlaze pod razlicitim naslovima u razlicitim zemljama, ali sve zajedno preko dvadeset.
Izasli su u Hrvatskoj, Italiji, Francuskoj i USA. Marvelova i DC izdanja vjerojatno se objavljuju u prijevodima shirom Evrope, u Njemackoj, Spanjolskoj, Belgiji itd. Ne pratim uopce.

2. Pred kraj prosle godine objavljena ti je mini serija "Corinthian:Smrt u Veneciji". Za one koji to neznaju, treba reci kako je to ujedno i pocetak suradnje s Darkom Macanom. Ne vjerujem da ce spomenuti strip hrvatska publika ikada vidjeti pa bi bilo
dobro da nam kazes o cemu se radi?

Corinthian-Smrt u Veneciji desava se tamo gdje naslov kaze, oko godine 1920-te. Glavni lik je spomenuti Corinthian, jedan iz galerije likova oko Sandman serijala o kojem pojma nisam imao sve dok nisam poceo raditi na stripu. Iskreno, ni danas mi smisao tog lika nije jasan. Do suradnje s Darkom doslo je odlukom urednika iz DC Vertiga. Navodno su ga strahovito udavili s korekcijama u toku posla, rad se otegao, i sama prica je na kraju pomalo cudna i nepovezana, kako to vec biva kad puno kuhara kuha u istom loncu. Nije Darkova greska, vec
politike i birokracije.

3. Prije mjesec dana izasla je iposljednja svescica stripa "Captain America:Dead Men Runing", takodjer po Macanovom scenariju. Vasa suradnja se zahuktava, sto je sljedece na redu?

Suradnja Darka i mene na Dead Men Running serijalu nije nasa odluka vec se dogodila igrom slucaja. Andrew Lis, urednik serijala u Marvelu nije ni znao da smo i Darko i ja iz Hrvatske, kontaktirao nas je potpuno neovisno. Taj je projekat bolje prosao, deadline je bio vrlo kratak i nije bilo vremena za korekcije i komplikacije. Darko je bio tolerantan za male promjene koje sam trazio, veselja radi. Ali zato s urednicima vise ne pristaje na korekcije, ne mijenja ni slova. Stekao
je opasnu reputaciju u neboderima strip kapitalaca.

4. Tvoje ime se spominje u vezi sa jednim novim projektom o Batmanu?

Napravio sam kratku pricu za antologiju "Batman - Black & White", ne znam kad izlazi, mozda je vec vani. Dobro je sto ce strip biti tiskan crno/bijelo.

5. Nisam jos vidio kako izgleda tvoj Batman medjutim, kada si otisao u Ameriku i poceo raditi njihove serijale odmah sam pomislio da bi ti kao lik najvise odgovarao bas Batman?

Meni se Batman uvijek najvise svidjao (ili jedini svidjao) medju supeherojima. Ima mracnu, pomaknutu crtu u karakteru, neurozu, pomalo depresije, slabosti, sumnje, nije neranjiv i nepobjediv, ljudskiji je od ostalih.

6. Kako je uopce doslo do suradnje izmedju tebe i Macana. Vas dvojica ste toliko samosvojni a toliko oprecni u autorskom smislu i tesko je bilo zamisliti vas na zajednickom projektu. Radi li se tu iskljucivo o komercijalnom efektu ili je posrijedi ipak nesto vise?

Kao sto sam ranije spomenuo, dogodilo se slucajno.

7. Tvoji stripovi objavljeni u Americi, po mom misljenju nekako su izgubili tvoj prepoznatljivi stih. Strih otisak u svescicama je izgubio za tebe tako specificne polutonove i cesto ga gusi kompjuterski nanesena boja. Bilo bi dobro kada bi bar neke od njih vidjeli vidjeli crno-bijelo tiskane, poput "Congo Billa"?

Problem nije samo u tisku americkih svescica vec i nacinu na koji skeniraju originale. I najvise od svega u koloriranju. Pokusavao sam sugerirati boje i nacin bojanja mojih stranica ali nikada nista dobro nije izaslo. Zato sam zadnji projekat za Marvel, kratku pricu od 12 strana, skenirao i ofarbao sam. Jedino tako mogu spasiti dio teksture i kontrasta koji imaju crno bijeli originali. Idealno bi bilo sve objaviti crno bijelo. Francusko izdanje Congo Billa definitvno je najbolji primjer tiska kakav bih zelio.

8. Paralelno sa objavljivanjem americkih stripova, nisi odustao ni od europske produkcije. U Italiji ti je nedavno "Edizioni Di" tiskao monografiju a vjerujem da je u pripremi i neki novi album?

Prije nekoliko mjeseci izasla je monografija u boji "24 ORE/24 HOURS" u izdanju Edizioni Di. Drago mi je zbog te knjige, dugo smo ju slagali i pripremali i mislim da je dobar prikaz onoga sto sam radio i radim. Zanimljiva je i zato jer ima puno dosad neobjavljenih materijala. Uvod i tekst za knjigu napisao je talijanski pisac Moreno Miorelli, uz zavrsni tekst Boris Greinera.
Kao sljedece izdanje Edizioni Di pripremamo album pod naslovom Stazione Topolo`. Pocetna ideja bile je objaviti album novih i neobjavljenih kratkih stripova ali u medjuvremenu sam zavrsio jednu duzu stvar koja se poklopila s tekstom Morena Miorelli, samom temom mjesta Topolo', koji je grad izvan vremena i prostora (grada u kojem zivi 40 ljudi), ali fizicki postoji, cak i na karti ako je dovoljno velika. Nadam se da ce knjiga izaci pocetkom ljeta.

9. U Francuskoj je nedavno objavljeno posebno izdanje albuma "Rex"?

Francusko izdanje Rexa slicno je talijanskom, ima dodatnih novih osam strana, tvrde korice. Ne znam sto jos dodati, Rex je stara prica.

10. Posebno m i je drago da ne zaboravljas ni brojne poklonike tvog rada ovdje kod nas u Hrvatskoj. Zajedno s Grainerom & Kropilakom pokrenuo si izdavacku kucu pod nazivom "Petikat". Imam dojam da se u strip krugovima vrlo malo zna o tome. Koji su razlozi ovoj
izdavackoj avanturi?

Petikat je izdavacka kuca i graficki studio. Posla ima do tavana gdje su i kompjuteri i printeri. Boris i Stanislav (Greiner & Kropilak), upravo su zavrsili seriju plakata za natjecaje u Francuskoj i Mexicu, nekoliko kataloga, graficko oblikovanje monografije Joseph Beuys-a, itd.
Od izdanja, u pripremi je objavljivanje knjige fotografija Borisa Cvjetanovica. Voljeli bismo ove godine objaviti i jedan strip album talijanskog autora Andree Pazienze i jedan album Munoza. Zelimo objavljivati knige koje volimo, onako kako volimo, to bi bio jedan od razloga za Petikat.

11. Do sada ste objavili dva albuma:"Osmijeh Majakovskog" i "Rinzol". Uskoro iz tiska izlazi i treci, o cemu se radi?

Sljedeca moja knjiga u izdanju Petikata je strip album Bolivijska Crna. Album, 104 strane, spreman je za tisak, planirao sam doci u Zagreb u svibnju, s Borisom i Stanislavom otisnuti knjigu i
organizirati promociju (sto nam nije uspjelo za "Osmijeh Majakovskog" i "Rinzol"). Na zalost zbog novih, dugackih poslova sumnjam da cu biti u Zagrebu prije kraja kolovoza. Mozda ipak otisnemo knjigu sada i stavimo je u prodaju, a promociju odgodimo za jesen.

12. S obzirom na tvoju izuzetnu produktivnost sigurno postoji jos niz projekata na kojima radis ili te oni ocekuju uskoro i bilo bi zanimljivo saznati neke detalje o njima.

Trenutno radim pricu za Marvel od 88 strana pod naslovom "Call". Pisac je Chuck Austen i radnja se desava u Brooklynu, danas. Sto mi odgovara jer i ja zivim u Brooklynu danas. Radim i dalje ilustracije za New York Times Book Review i jos neke. Imam izlozbu koncertnih plakata i scenskih pozadina koje sam radio u Montepulcianu, Italija.
Zao mi je sto necu biti na otvorenju koje je opravo ovih dana. Zelio bih objaviti jos jednu knjigu kratkih stripova u USA, pod naslovom Stakor.
Zalio bih od svega zajedno napraviti papirnato strasilo, zapaliti ga i na toj vatri postati pekar. Peci kifle i zemlje.

Razgovarao ----> Vjekoslav Đaniš